Економічна правда
Фондові перегони

День 142. Глобальні ринки - не орієнтир

Серед причин падіння - вибори, авральне ухвалення Податкового кодексу, політичні та економічні ризики ручного управління економікою. "Це лякає нерезидентів. Вони не тільки не вводили грошей, але й продовжують їх виводити", - каже Король.

Український фондовий ринок знову відстав від глобальних тенденцій.

За підсумками сесії в понеділок основні торгові індикатори знизилися. Так, індекс "Української біржі" опустився на 1,26%, опинившись на рівні 1815,70 пункту. Ще більшого зниження зазнав індекс ПФТС, який впав на 1,63%, до рівня 732,64 пункту.

Першу сесію цього тижня вітчизняні біржі почали із значного падіння котирувань за більшістю ліквідних паперів. Постраждав як "перший" так і "другий ешелон".

До того ж, падіння індексів ще й відбувалося на помірно-негативному зовнішньому фоні: низхідна динаміка на сировинних ринках і негативний характер торгів в Азії.

Так, азіатські ринки в понеділок тільки відбили песимістичні корпоративні новини регіону. Про це свідчать дані торгів: гонконгський Hang Seng знизився на 1,01% - до 23517,81 пункту, корейський KOSPI впав на 1,41% - до 1875,42 пункту, індекс Шанхайської фондової біржі SSE Composite зменшився на 0,54% - до 2955,23 пункту.

У свою чергу, японський Nikkei 225 упав лише на 0,02% і склав 9498,49 пункту.

При цьому торги в Європі за звітний день завершилися підвищенням фондових індикаторів. Загальноєвропейський індекс Stoxx Europe 600 закрився зростанням на 0,3%, до 266,64 пункту.

Підтримку ринкам надала новина про пропозицію Royal Bank of Canada щодо покупки британської компанії BlueBay Asset Management.

За словами трейдера компанії Adamant Investments В'ячеслава Базилева, позитивну статистику доповнила новина про отримання банком Citigroup прибутку в третьому кварталі в розмірі 2,20 мільярдів доларів або 7 центів на акцію. Експерти прогнозували прибуток на рівні 5 центів на акцію.

Втім, статистичні дані із США виявилися суперечливими. Так, обсяг промвиробництва у Штатах у вересні скоротився на 0,2%, у той час як очікували зростанні показника на 0,3%.

Тим не менш, поточна сесія на провідних ринках США відкрилася все ж таки незначним підвищенням фондових індексів.

На думку інвестиційного консультанта компанії Dragon Capital В'ячеслава Орлюка, українські майданчики пішли вниз, перш за все, за європейськими та російськими біржами. А після цього вони слабо реагували на стан світових ринків.

Нагадаємо, що в центрі уваги трейдерів в понеділок знаходилися найбільш ліквідні акції сировинних компанії, банківського сектора, машинобудування та електрогенерації.

Більшість індексних паперів зазнали корекції, краще ринку виглядали лише папери "Західенерго", +0,64%, і Стаханівського вагонобудівного заводу, +0,35%.

Серед ліквідних акцій гірше ринку торгувалися акції банківського сектора. Капіталізація Укрсоцбанку зменшилася на 2,67%, банку "Форум" - на 2,84%.

Найбільше втратили папери "Стірола", -4,64%.

При цьому учасник "фондових перегонів" В'ячеслав Король з "Арт-Капіталу" вважає, що у нинішнього падіння внутрішніх причин більше ніж достатньо.

Серед таких він називає майбутні місцеві вибори в Україні, авральне ухвалення і намагання ввести Податковий кодекс якомога швидше, політичні та економічні ризики ручного управління економікою новою владою.

"Це лякає нерезидентів. Вони не тільки не заводили гроші, але й продовжують їх виводити", - відзначає інвестменеджер.

Крім цього, за його словами, багато коштів, в тому числі, велика частина грошей нерезидентів, була залучена "дуже дохідними спекуляціями з ПДВ-облігаціями".

Так, приріст вкладів нерезидентів в ОВДП за серпень-вересень склав трохи більше півмільярда доларів, запевняє Король.

Говорячи про подальшу поведінку ринку, керуючий активами "Арт-Капіталу" називає рівень в 1810 за індексом УБ як потужну середньострокову підтримку. За його словами, істотне пробиття вниз цього рівня буде сильним сигналом до подальшого падіння ринку.

"Хоча у нас немає кореляції останнім часом з Америкою, але її цілком логічна корекція через перекупленість, може допомогти нам провалити підтримку", - вважає Король.

Тим не менш, конкурсант вирішив поки не виводити позиції до пробиття "потужних підтримок", які неодмінно призведуть до збільшення розпродажів.